Operacje estetyczne

Jakie operacje i zabiegi estetyczne są możliwe do przeprowadzenia w ginekologii?
 • Operacja plastyczna krocza, czyli perineoplastyka oraz operacja plastyczna pochwy, czyli waginoplastyka, są wykonywane u Kobiet, u których nastąpiło rozciągnięcie przedsionka i ścian pochwy, czemu często towarzyszy zagłębianie się pęcherza moczowego i odbytnicy do pochwy. Operacja polega na przywróceniu pierwotnego położenia narządów w tej części miednicy mniejszej, a także na zwężeniu pochwy. Celem tych zabiegów jest poprawa działania pęcherza moczowego i odbytnicy – leczenie zaburzeń oddawania moczu i stolca, a także poprawa w sferze seksualnej Kobiety.
 • Korekcja blizny po cięciu cesarskim jest wskazana, gdy:
  - blizna przerosła z wytworzeniem tak zwanego bliznowca,
  - obecne są zaciągnięcia powierzchni skóry i towarzyszące im dolegliwości bólowe,
  - blizna po operacji nie spełnia oczekiwań estetycznych kobiety.
  Techniki chirurgii plastycznej pozwalają na znaczne zmniejszenie blizn i związanych z nimi dolegliwości.
 • Plastyka warg sromowych, czyli labioplastyka, to zabieg polegający na zmianie kształtu i korekcji wielkości warg sromowych mniejszych i większych. Możliwa jest rekonstrukcja rozerwanych w czasie porodu warg sromowych mniejszych oraz chirurgiczne pomniejszenie przerośniętych warg sromowych mniejszych. Najczęstsze wskazania do tych operacji to dolegliwości podczas uprawiania sportu, szczególnie jazdy na rowerze, a także dolegliwości podczas współżycia. W przypadku poporodowego zwiotczenia warg sromowych większych możliwe jest przywrócenie ich dawnego kształtu i konsystencji poprzez ostrzyknięcie substancjami wypełniającymi, na przykład kwasem hialuronowym (Macrolane®). Ten zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym, po uprzednim dokładnym ustaleniu z lekarzem oczekiwanych przez Pacjentkę efektów.
 • Rozcięcie błony dziewiczej, czyli hymenotomia, jest wykonywane u Kobiet o pogrubiałej błonie dziewiczej, gdy uniemożliwia to rozpoczęcie współżycia lub u Kobiet obawiających się bólu podczas pierwszego kontaktu płciowego.
 • Odtworzenie błony dziewiczej, czyli hymenoplastyka, to zabieg polegający na odtworzeniu błony dziewiczej, wykonywany u Kobiet, u których z powodu sytuacji losowej lub wypadku doszło do przerwania jej ciągłości, a dla których zachowanie błony dziewiczej odgrywa szczególnie ważną rolę, na przykład z przyczyn religijnych lub społecznych.
 • Pomniejszanie (redukcja) i uniesienie piersi. Wiele Kobiet cierpi z powodu bardzo dużych piersi. Mogą one nie tylko powodować bóle samych piersi i kręgosłupa oraz doprowadzać do wad postawy, ale również często nie odpowiadają oczekiwaniom estetycznym. Po dokładnym planowaniu można zmniejszyć i ujędrnić piersi tak, iż znów pasują one do sylwetki i odciążają kręgosłup. Możliwe jest też podniesienie i ujędrnienie piersi, które opadły, co często zdarza się u Kobiet, które wykarmiły wiele noworodków. Podczas zabiegów pomniejszania piersi można uzyskać bardzo dobre efekty bez wykorzystania materiałów syntetycznych i protez.
 • Nieoperacyjne powiększanie i ujędrnianie piersi. Jest to zabieg z wykorzystaniem stabilizowanego kwasu hialuronowego (NASHA) Macrolane®. Polega on na wprowadzeniu, w znieczuleniu miejscowym, kwasu hialuronowego do piersi. Pacjentka może podczas zabiegu decydować o ilości i miejscu iniekcji kwasu hialuronowego. Tym samym świadomie uczestniczy Ona w zabiegu i współdecyduje o końcowym efekcie kosmetycznym. Metoda ta polecana jest szczególnie Pacjentkom, które na przykład po porodzie i karmieniu cierpią z powodu mniejszych i mniej jędrnych piersi. Można wtedy, wykorzystując płaszcz skórny, odpowiednio powiększyć gruczoł piersiowy, nadając piersiom ich wcześniejszy kształt. Należy pamiętać o tym, że kwas hialuronowy jest rozpoznawany przez organizm jako substancja własna i stopniowo podlega wchłanianiu. Zatem po upływie 12 do 18 miesięcy od zabiegu można wykonać uzupełnienie, dostrzykując około połowę dawki podanej przy pierwszym zabiegu. Około 80% Pacjentek jest po drugim zabiegu zadowolona z wyniku przez kilka lat, ponieważ w miejscu wchłoniętego kwasu hialuronowego tworzy się tkanka łączna, powiększając tym samym trwale objętość piersi. Niechirurgiczne powiększanie piersi jest metodą optymalną dla Kobiet, które chcą odzyskać naturalny wygląd piersi bez konieczności zabiegu operacyjnego. Kobiety, które pragną znacznego powiększenia piersi mogą rozważyć zastosowanie implantów. Więcej na ten temat Macrolane® można dowiedzieć się tutaj.
 • Powiększenie (augmentacja) piersi za pomocą implantów jest operacją z wyboru dla kobiet, które chcą trwale i w dużym stopniu powiększyć piersi. W tym celu po dokładnym zaplanowaniu zabiegu wprowadza się do piersi implanty silikonowe. Jest to metoda bardzo bezpieczna i sprawdzona. Implanty do powiększania piersi należą do najdokładniej zbadanych implantów stosowanych u człowieka. Więcej na ten temat implantów Mentor® można dowiedzieć się tutaj. Ograniczeniem tej metody powiększania piersi jest możliwość wytworzenia się po kilku latach torebki włóknistej wokół implantu (capsel contraction). Może to prowadzić do dolegliwości bólowych oraz pogorszenia efektu kosmetycznego. Niekiedy konieczne bywa chirurgiczne usunięcie torebki włóknistej i wymiana implantu na nowy.
 • Odbudowa piersi po mastektomii. Także Pacjentki, u których odjęto pierś z powodu nowotworu mają możliwość jej odbudowy przy użyciu implantów silikonowych. Pełna odbudowa piersi wymaga przynajmniej dwóch zabiegów operacyjnych. Najpierw pod skórę implantuje się tak zwany ekspander. Po zagojeniu skóry w miejscu wprowadzenia ekspander napełnia się w kilkunastodniowych odstępach, dostrzykując roztwór soli fizjologicznej i w ten sposób rozciągając skórę, aż do wielkości odpowiadającej naturalnej piersi pacjentki. Następnie podczas kolejnego zabiegu, ekspander zostaje zastąpiony ostatecznym implantem silikonowym o właściwym kształcie oraz odtwarza się brodawkę piersi. W razie potrzeby, w czasie tego zabiegu istnieje możliwość wyrównania wielkości i kształtu zdrowej piersi. Po wygojeniu odtwarza się kolor brodawki poprzez tatuaż. Zabiegi te są z reguły finansowane przez NFZ.
Tutaj znajdziesz pełen zakres usług medycznych świadczonych
przez Centrum Zdrowia Kobiety GYNEKA w Krakowie.
projekt i wykonanie: DOMENA